Szkoła Podstawowa

im. Zawiszy Czarnego      

Waśniewo-Grabowo 4
13-111 Janowiec Kościelny
tel: 89 6261013
e-mail: wasniewo@go2.pl

2018-10-11 - Wycieczka rowerowa

           11 października 2018 roku wyruszyliśmy na wycieczkę rowerową. Jesienny poranek powitał nas mgłą, ale z nadzieją patrzyliśmy na promienie słońca, które zapowiadały poprawę pogody. 

Wyprawa klasy V i VI była kontynuacją realizowanego w naszej Szkole projektu  „Rowerem  wokół zabytków Poboża dla Niepodległej”, finansowanego ze środków „Działaj Lokalnie”. Projekt zakłada odszukanie na naszym terenie nieodkrytych, zapomnianych zabytków i pamiątek powiązanych z naszą małą Ojczyzną. Wzdłuż zaplanowanej trasy napotkaliśmy figurki przydrożne, najstarsze pochodzące  z XIX w. Uczniowie wykonali najpilniejsze prace porządkowe oraz odczytywali znajdujące się na nich zapisy. Zatrzymaliśmy się także przy posadzonym w Szczepkowie Borowym Dębie Pamięci. Uczniowie minutą ciszy i modlitwą uczcili pamięć pomordowanych przez NKWD. Zadawali pytania powiązane z naszą historią. Po drodze zachwycały nas piękne krajobrazy, odsłonięte i oświetlone przez jesienne słońce. W Kucach chcieliśmy spotkać się z Panią, która od 26 lat opiekuje się figurką przydrożną. Był także czas na ekologię- zwiedziliśmy naszą gminną oczyszczalnię ścieków. Pan Ryszard Sutkowski opowiadał z ogromną pasją o swojej pracy i organizacji pracy oczyszczalni. Zatrzymaliśmy się również w Janowcu Kościelnym – na cmentarzu zapaliliśmy światełko naszemu tragicznie zmarłemu koledze Rafałowi…

Wyruszając w drogę powrotną już planowaliśmy kolejną wyprawę na rowerach- to bardzo atrakcyjny sposób na wspólne odkrywanie historii Poboża.

tworzenie stron webon.pl