Szkoła Podstawowa

im. Zawiszy Czarnego      

Waśniewo-Grabowo 4
13-111 Janowiec Kościelny
tel: 89 6261013
e-mail: wasniewo@go2.pl

2019-06-06 - Wycieczka do Łodzi

W środę 5 czerwca 42 uczniów naszej szkoły wyjechało na wycieczkę do Łodzi - miasta słynącego niegdyś z przemysłu włókienniczego. Podczas podróży pilot – łodzianin – przybliżył nam historię miasta. Naszą przygodę w Łodzi rozpoczęliśmy od krótkiego spaceru po ulicy Piotrkowskiej – jednej z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Wracając do autokaru przechodziliśmy obok Parku Sienkiewicza, w którym jak się dowiedzieliśmy, lubił przesiadywać Julian Tuwim. Zamiast na matematykę przychodził do owego parku czytać ulubione wiersze.

Następnie udaliśmy się w kierunku dzielnicy Księży Młyn. To rozległa dzielnica Łodzi powstała w XIX wieku, która przetrwała niemal w niezmienionym kształcie. Założona została przez Karola Scheiblera za czasów rozkwitu przemysłowego. Jest to swoiste miasto w mieście. Niegdyś znajdowały się tutaj fabryki, domy dla ich pracowników, przedszkole, szkoła, szpital. Spacer po Księżym Młynie zakończyliśmy wizytą w Akademii Filmowej - jednej z najbardziej znanych uczelni filmowych na świecie. Przewodnik opowiedział ciekawostki o uczelni, m.in. o legendarnych drewnianych schodach.  Dziś na drewnianych stopniach można zobaczyć tabliczki informujące, że „Andrzej Wajda przesiadywał tu w latach 1949-1953”, a „Polański z tego stopnia skakał w latach 1954-1959”.

Kolejnym punktem programu była Łódzka Manufaktura. Manufaktura wraz z przyległym Pałacem Poznańskiego, jest niczym innym jak kompleksem fabrycznym Izraela Poznańskiego, kolejnego wielkiego łódzkiego fabrykanta. Dziś znajdują się tu muzea, kino, liczne restauracje, hotel, ścianki wspinaczkowe, fitness, zimą lodowisko, a latem plaża. My udaliśmy się do Eksperymentarium. Wchodząc przez kosmiczny tunel dotarliśmy do świata nauki. Różnorakie urządzenia i stanowiska interaktywne w pasjonujący i zabawny sposób objaśniają  często skomplikowane zagadnienia z różnych dziedzin nauki: magnetyzmu, elektryczności, dynamiki, optyki, mechaniki, akustyki, biologii czy chemii. Na zakończenie emocjonująca zabawa w Arena laser games dostarczyła wszystkim wielu wrażeń.

tworzenie stron webon.pl