Szkoła Podstawowa

im. Zawiszy Czarnego      

Waśniewo-Grabowo 4
13-111 Janowiec Kościelny
tel: 89 6261013
e-mail: wasniewo@go2.pl

2018-11-25 - W roku dla Niepodległej

Obchody 100-lecia Niepodległości  w Polsce zostały podjęte Uchwałą z dnia 25 maja 2017. Sejm RP VIII kadencji zdecydował o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uchwałą z 7 grudnia 2017 Senat RP IX kadencji zdecydował o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Niepodległości Polski.

Narodowe Święto Niepodległości dla nas Polaków to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach niewoli pod zaborami, naznaczonymi cierpieniem, zniewagą, wysiłkiem wielu naszych rodaków Polska odzyskała wolność. W szczególnych dniach obchodów Święta Niepodległości pamiętalismy o tych, którym zawdzięczamy wolność kraju, dziękujemy tym, którzy podnieśli Polskę z ogromnych zniszczeń.

Społeczność szkolna, czynnie włączyła się w uroczystości już od początku roku kalendarzowego realizując projekty „Rowerem wokól zabytków Poboża dla Niepodległej“, „Piękna Nasza Polska cała-100 najpiekniejszych miejsc na 100 lecie Niepodległości“, „Katyń ..ocalić od zapomnienia...“.

Już w październiku w Szkole robrzmiewały pieśni patriotyczne, gdy uczniowie przygotowywali się do konkursu gminnego, gdzie nasze uczennice Anna Kołacz i Kinga Terepet zajęły I miejsce i reprezentowały Gminę Janowiec Kościelny w Nidzicy, zajmując tam II miejsce.

Od 5 listopada nasza Szkoła udekorowana była w barwy narodowe. Inwencja poszczególnych klas zaowocowała pięknym wystrojem sal lekcyjnych oraz pomieszczeń szkolnych. Każdy z uczniów miał przypiętą biało-czerwoną kokardę, oddając hołd naszym symbolom narodowym. Na szkolnych korytarzach brzmiały pieśni patriotyczne. Panie ze stołówki szkolnej przygotowywały obiady Marszałka Józefa Piłsudskiego- podając naszym uczniom ulubione potrawy Marszałka. Panie zapewniły także stroje Marii i Józefa Piłsudskich, wzbudzając zaciekawienie wśród uczniów, nauczycieli oraz gości odwiedzających naszą Szkołę.

W piątek 9 listopada o godzinie 11.11 włączyliśmy się w ogóolnopolskie śpiewanie hymnu „Rekord dla Niepodległej“. Cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego brzmiały bardzo uroczyście, czulismy się jedną, szkolną-polską rodziną.

Tego samego dnia klasy VII i VIII brały udział w inscenizacji „Żywej Flagi“ w Janowcu Kościelnym. Było to zadanie, które realizowała Młodzieżowa Rada Gminy, przy współudziale Samorządowego Osrodka Kultury oraz kolegów i koleżanek z naszych szkół.

Młodzieżowa Rada Gminy wraz z opiekunami z naszej szkoły w dniach 9 i 10 listopada odwiedzała starsze osoby z terenu naszej Gminy, przeprowadzając rozmowy o czasach wojny.  Uczniowie wręczyli starszym mieszkańcom biało-czerwone flagi oraz zaproszenia do naszej szkoły na uroczystość w dniu 15.11.2018 roku.  Dla młodego pokolenia była to ciekawa lekcja historii.

11 listopada 2018 uroczystość rozpoczęły Msze św za Ojczyznę w Kościele św Leonarda w Grzebsku oraz w Kościele Przemienienia Pańskiego w Janowcu Koscielnym, gdzie byli obecni przedstawiciele naszej Społeczności Szkolnej oraz Poczet Sztandarowy.

13 listopada odbyła sie uroczystość przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Grupa uczniów klas starszych zaprezentowała piękny program o tematyce patriotycznej. Wzruszyły nas slowa piosenki „Niepodległość“ mówiące, że uwięziony ptak nie śpiewa, gdyż w klatce nie jest szczęśliwy. Słowa wierszy o tematyce patriotycznej przypomniały, czym dla nas jest Ojczyzna, że trzeba dbać o nią, a wolność to najwyższe dobro, za które jesteśmy odpowiedzialni. „Zabrzmiały słowa pieśni Ojczyzno ma...“ i przenieślismy się do polskich środwisk, które uczyły patriotyzmu w latach niewoli. Potwierdziły to także słowa Roty „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród...“ zaśpiewane wspólnie budziły wśród nas poczucie polskości. Uczniowie dostrzegli także nasze polskie niedoskonałości, a Ojczyzna „skierowała“ do nas słowa o wzajemnym szacunku, powinnościach, które należy wypełniać i zadaniach dla nas Polaków,  co podsumowane zostało w słowach piosenki „Taki kraj....“. Bardzo efektownie zaprezentowali się uczniowie w układzie tanecznym z flagami. Powiewające barwy biel i czerwień dopełniły piękna uroczystość, która dostarczyła obecnym uczniom, nauczycielom oraz pracownikom wielu chwil wzruszeń... na długo pozostanie w naszych sercach.

15.11.2018 roku uczniowie zaprezentowali program Rodzicom oraz zaproszonym Gościom, a Panie ze stołówki przygotowały ulubiony serniczek Marszałka.

Zasłuchani i wzruszeni goście po uroczystości w sali gimnastycznej udali się aby dokonać odsłonięcia „Kamienia Niepodległości“. Kamień w swej naturalnej formie symbolizuje więzy polskiej niewoli, aż do odzyskania Niepodległości 1918-2018.

tworzenie stron webon.pl