Szkoła Podstawowa

im. Zawiszy Czarnego      

Waśniewo-Grabowo 4
13-111 Janowiec Kościelny
tel: 89 6261013
e-mail: wasniewo@go2.pl

2012-09-01 - Rok szkolny 2012/2013

ROK SZKOLNY 2012-2013

 

OSTATNI DZWONEK

 

28 czerwca zabrzmiał ostani dzwonek w roku szkolnym 2012/2013. Po raz ostatni usłyszeli go uczniowie klasy VI, których uroczyście pożegnali koleżanki i koledzy z kl. V.

Życzymy wszystkim radosnych, bezpiecznych wakacji, odpoczynku od obowiązków szkolnych, a naszym absolwentom powodzenia w gimnazjum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZWIEDZAMY MIKOŁAJKI I OKOLICE

 

20 czerwca uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Mikołajek i okolic. Autobusem spod szkoły wyjechaliśmy o godzinie 7.00 rano. Zapowiadała się ładna pogoda, a uczniom dopisywał humor. Pierwszym punktem naszej wycieczki byłaGalindia – zrekonstruowana osada plemienia Galindów. Przed zwiedzaniem został wybrany wódz naszego plemienia Karol Dziki Wielki, który miał cztery żony: Zuzannę, Patrycję, Milenę oraz Annę. Nad powodzeniem wodza czuwali szamani: Patryk i Kamil. Wódz posiadał też konie i bawoła. Zwiedzanie osady zakończyliśmy wspólnym zdjęciem na tronie wodza. Następnie autokarem pojechaliśmy na basen. Tu czekało nas wiele atrakcji: rożne zjeżdżalnie, jacuzzi, sauny parowe, lodowe. Orzeźwieni poszliśmy na lody. Na rynku miasta znajduje się pomnik Sielawy. Usłyszeliśmy o nim ciekawą historię. Kolejnym etapem wycieczki był rejs statkiem po jeziorze Nidzkim. Na statku mieliśmy okazję stanąć za sterem. Z pokładu podziwialiśmy piękne widoki. Nasz wyjazd zakończyliśmy ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły gdzie  czekali na nas rodzice. Pamiątki przez nas przywiezione będą przypominały nam o tej wspaniałej i udanej wycieczce.  

Zuzia Węgierska, Roksana Miecznikowska 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIĘTO RODZINY 

 

07.06.2013r. w Szkole   Podstawowej w Waśniewie – Grabowie odbyło  się Święto Rodziny. Pani dyr. Beata Jóźwiak gorąco powitała przybyłych gości. Ks. Krzysztof Dziadak podkreślił wartość rodziny we współczesnym świecie. Przedszkolaki i uczniowie klas młodszych przygotowali program artystyczny poświęcony rodzinie pt. ,,KOCHAMY WAS CAŁYM SERCEM’’. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, wykonały układy taneczne do utworów: ,, Deszczowa piosenka”, ,,Smerfne hity”, ,,Ona tańczy dla mnie”. Przedstawiły inscenizacje wierszy i piosenek pt. ,,Wiewióreczka”, ,,Rzepka”, ,,Karuzela dla mamy i taty”. Mali artyści za swoje popisy otrzymali gromkie brawa. Następnie  wręczyli swoim bliskim laurki i drobne upominki. W ten sposób podziękowali im  za miłość, codzienną troskę i rodzinne ciepło.   

            Druga część uroczystości odbyła się na boisku szkolnym, gdzie można było zjeść kiełbaskę z ogniska, lody,  przepyszne ciasta przygotowane przez mamy. Dodatkową atrakcją tego dnia był występ aktorów  teatru  ,,Kurtyna”, który przedstawił widowisko z zakresu profilaktyki pt. ,,Kubuś na wesoło”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYCIECZKA DO OLSZTYNKA

 

 

27 maja uczniowie klas I-IV wyjechali na wycieczkę do Olsztynka. Pierwszym etapem wycieczki było Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny. Pani przewodniczka zapoznała nas z różnorodnymi budynkami znajdującymi się na terenie Muzeum. Zobaczyliśmy chałupy, kościół z dzwonnicą, karczmę, szkołę, wiatrak i inne obiekty. Dzieci dowiedziały się co to jest „paradne wejście”, „czarna kuchnia”, „przystawka podcieniowa”, „dyscyplinka”. Przewodniczka opowiadała: o życiu ludzi na wsi w czasach, z których pochodzą budowle, jak odbywała się nauka w szkole, a w chałupie z zabawkami - czym bawiły się dzieci.

 

 

 

 

 

Drugi punkt wycieczki to Huta Szkła Artystycznego w Olsztynku. Tutaj na żywo zobaczyliśmy jak wyrabia się różne szklane cudeńka. Podziwialiśmy zręczne ręce panów, którzy w mgnieniu oka formowali szklane ptaszki, ślimaki, kwiatki. Dowiedzieliśmy się m.in., że szkło wyrabia się z piasku kwarcowego, temperatura wytapiania wynosi  1400oC,  a narzędzia którymi posługują się pracownicy to – piszczele. Na zakończenie wizyty w Hucie odbył się konkurs, w którym wielu uczniów wygrało szklane nagrody.

Przejazd autokarem na wycieczkę był sfinansowany przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej z środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

 

 

 

 

 

 

 

 

POWIATOWE MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY

III miejsce dla naszej szkoły

 

                               

24 maja w Nidzicy odbyły się XI Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża, w których wzięły udział drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Na terenie wokół nidzickiego zamku umieszczono stacje z upozorowanymi wypadkami. Zadaniem zawodników ze szkół podstawowych było udzielenie pierwszej pomocy na trzech z nich. Naszą szkołę reprezentowały Katarzyna Gesek i Beata Łączyńska. Na dziesięć reprezentacji ze szkół podstawowych nasza drużyna zajęła trzecie miejsce ze stratą tylko 2 punktów do zwycięzców.  Gratulujemy dziewczętom i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

NAUKA DLA KAŻDEGO

Nauka to zabawa, a zabawa to nauka - przekonali się o tym nasi uczniowie, podczas warsztatów prowadzonych przez animatorów  Centrum EduFun z Gdyni. Interaktywne warsztaty, w czasie których uczestnicy poprzez doświadczanie, eksperymentowanie i zabawę poznawali tajniki nauk przyrodniczych odbyły się 13 maja. Z dziedziny fizyki dzieci zgłębiały "Potęgę elektryczności" oraz  "Ciśnienie". "Człowiek - co się w nim kryje?" to temat warsztatu dotyczącego nauk biologicznych. "Szaleństwo młodego chemika" niejednego ucznia wprawiło w zadziwienie. Zajęciom towarzyszyły ogromne emocje i zaangażowanie dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOTKANIE Z MUZYKĄ

 

     29 kwietnia po raz kolejny gościliśmy zespół Jakuba Zapaska. Tym razem uczniowie wspólnie z artystami komponowali muzykę. Chętni mogli spróbować swych sił w chórze, a inni akompaniując śpiewającym. Dzieci brały aktywny udział w odgadywaniu instrumentów na podstawie ich brzmienia oraz w tworzeniu orkiestry.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOTKANIE Z POEZJĄ JULIANA TUWIMA

 

 

 

 Bieżący rok został ogłoszony rokiem Juliana Tuwima.  W roku 2013 przypada szśćdziesiąta rocznica śmierci poety, a także w tym roku minie sto lat od jego poetyckiego debiutu - publikacji wiersza "Prośba" w "Kurierze Warszawskim". Bogata i różnorodna twórczość Juliana Tuwima stanowi atrakcyjną propozycję dla odbiorców w każdym wieku. Dlatego też nasi uczniowie licznie wzięli udział w szkolnych eliminacjach konkursu „Spotkanie z poezja Juliana Tuwima”. Do etapu gminnego z klas I-III zakwalifikowali się: Rafał Łączyński kl.I, Magdalena Miecznikowska kl.I, Krzysztof Jóźwiak kl.III, Eryk Rogoziński kl.III, Zuzanna Węgierska kl.III, Dominika Wójcicka kl.III, natomiast z klas IV-VI: Izabela Miecznikowska kl IV,  Julian Rakoczy kl.IV, Katarzyna Cesarczyk kl. V, Zuzanna Rakoczy kl. V, Katarzyna Gesek kl. VI.

 

25 kwietnia 2013 r. w Janowcu Kościelnym odbył się gminny konkurs ,,Spotkanie z poezją Julina Tuwima’’.  Nasi uczniowie wypadli znakomicie.

Kategoria klasy I – III

I miejsce (ex aequo) – Dominika Wójcicka, Krzysztof Jóźwiak

II miejsce – Zuzanna Węgierska

Wyróżnienia – Magdalena Miecznikowska,  Rafał Łączyński

Kategoria klasy IV – VI

I miejsce (ex aequo) – Katarzyna Gesek,  Julian Rakoczy

II miejsce – Zuzanna Rakoczy

III miejsce (ex aequo) – Katarzyna Cesarczyk, Izabela Miecznikowska

 

 

WIOSNA, WIOSNA -  ACH GDZIE TY...? 

 

20 marca radośnie powitaliśmy wiosnę, mimo że na dworze dworze śnieg i mróz.

                                                                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MUZYCY W NASZEJ SZKOLE 

 

21 .02.2013r. do naszej szkoły przyjechał zespół  Jakuba Zapaska z Warszawy, w składzie Jakub Zapasek - skrzypek, Jonatan Tomaszewski - gitarzysta. Uczniowie klas I-III  mieli okazję zobaczyć, poznać i posłuchać brzmienia skrzypiec oraz gitary. Muzycy pokazali stare skrzypce i te nowoczesne elektroniczne. Stuletnie skrzypce miały duszę, nowoczesne niestety nie. Czas umiliły utwory grane na skrzypcach i gitarze. Usłyszeliśmy utwory „Czardasz”, „Dwie gitary”. Muzyk opowiedział nam też o budowie skrzypiec oraz ciekawostki z historii tego instrumentu.  Pokaz był pouczający i podobał się uczniom. Wszyscy byli bardzo zaciekawieni. Warto posłuchać takiej „żywej muzyki”.

 Zuzia Węgierska, Roksana Miecznikowska z kl.III

 

CHOINKA SZKOLNA 

Choinka szkolna to nasza wieloletnia tradycjanaszej szkoły. Jak każdego roku odbyła się w sobotę przed feriami. Wszyscy uczniowie po zakończonych zmaganiach z podsumowaniem pierwszego półrocza z niecierpliwością oczekiwali 19 stycznia. O 16.00 rozpoczęła się zabawa. Piękny wystrój sali i muzyka w wykonaniu Tomka Duchna sprzyjały tanecznym pląsom. Zabawie towarzyszyli rodzice i nauczyciele. Jak każdego roku licznie zebrali się też nasi absolwenci.

Tradycyjnie nie zabrakło przedstawień. Występy rozpoczęły się Krakowiakiem w wykonaniu klas III i IV.  Następnie klasa VI zaprezentowała scenkę „Co się na tej wsi porobiło”. Nowoczesną wersję "Czerwonego Kapturka" i "Kopciuszka" przedstawili uczniowie klasy IV, a klasa V przygotowała skecze „Sąsiadki”, „Lekarz”. Na zakończenie dziewczęta z klasy IV zachęciły do dalszej zabawy wykonaniem układu tanecznego do muzyki dyskotekowej.

Przybył również niezawodny Mikołaj, a nawet dwóch. Dzieci obdarowane upominkami zaprosiły Mikołajów do tańca. Wszyscy wspaniale się bawili.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DLA BABCI,  DLA DZIADKA

 

17 stycznia wnuczęta śpiewały, tańczyły recytowały, aby wyrazić w ten sposób jak bardzo kochają  babcie i dziadków. Wystąpiły młodsze i starsze przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III. Licznie zgromadzeni goście podziwiali występujących przy poczęstunku przygotowanym przez niezawodnych rodziców. Nie zabrakło zabawy tanecznej.  Do tańca zapraszał  Tomek Duchna - absolwent naszej szkoły.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

GMINNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTOEAŁEK 2013

 

Laureaci i wyróżnieni uczniowie szkolnego konkursu "Wszyscy śpiewamy kolędy" wzięli udział w Gminnym przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który odbył sie 4 stycznia 2013r. w SOKSiR w Janowcu Kościelnym. W konkursie wystąpili uczniowie Zespołu Szkół w Janowcu Kościelnym oraz uczniowie naszej szkoły. Uczestników oceniała komisja w składzie pani Maria Radzymińska, pani Renata Janicka oraz pan Wojciech Szulc. Nasi reprezentanci zostali wysoko ocenieni przez komisję:

w kategorii klas I-III

I miejsce - Natalia Wiśniewska kl. III

II miejsce - Anna Kołacz kl. I

wyróżnienie - Dominika Wójcicka kl. III

w kategorii klas IV-VI

I miejsce - Katarzyna Gesek kl.VI

III miejsce - Patrycja Chylińska kl.V

 

 

 

 

 

   

 

 

Natalia Wiśniewska         Anna Kołacz                Dominika Wójcicka        Katarzyna Gesek

 

 

 

 

 

 

Patrycja Chylińska

 

vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE 

 

Tradycyjnie, w ostatnim dniu nauki przed świateczną przerwą odbyło się szkolne spotkanie opłatkowe. Zgromadzeni w sali gimnastycznej uczniowie i pracownicy podzielili się opłatkiem,  złożyli  życzenia i zjedli wspólny posiłek składający się z wigilijnych potraw. Świąteczną atmosferę podkreśliły Jasełka wystawione przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani Katechetki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv 

 

SZKOLNY KONKURS "WSZYSCY ŚPIEWAMY KOLĘDY"

 

Bez kolęd i kolędowania nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia. Towarzyszą nam one co roku, stanowiąc nieodłączną oprawę kolacji wigilijnych w domach, świątecznych spotkań w gronie rodzinnym, nabożeństw odprawianych w kościołach.

21 grudnia odbył się szkolny konkurs "Wszyscy śpiewamy kolędy". Uczestników oceniała komisja w składzie: Pani Maria Radzymińska. Pani Swietłana Waaks  oraz pani Barbara Wrzeszczyńska. Wykonawcy zaprezentowali tradycyjne, znane kolędy, a także rzadziej słyszane pastorałki. Komisja najwywyżej oceniła:

W kategorii klas I-III

I miejsce – Natalia Wiśniewska

II miejsce (ex aequo) – Dominika Wójcicka, Mateusz Gesek

III miejsce (ex aequo) – Natalia Szczepkowska, Anna Kołacz

Wyróżnienie -  Magdalena Miecznikowska, Maria Szczepkowska, Amanda Lesisz,

                                   Roksana Miecznikowska

W kategorii klas IV-VI

I miejsce – Katarzyna Gesek

II miejsce (ex aequo) – Patrycja Chylińska, duet Iza Miecznikowska, Arkadiusz Kozłowski

III miejsce – Katarzyna Kołacz

Wyróżnienie- Sylwia Filipińska, Julian Rakoczy

 

 

 

 

 

 

 

vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

 Gminny konkurs plastyczny "Kartka Bożonarodzeniowa"

 

 

Nasi uczniowie licznie wzięli udział w ogłoszonym przez SOKSiR konkursie plastycznym  "Kartka Bożonarodzeniowa". Oto Nasi laureaci:

W kategorii klas I-III

I miejsce – Zuzia Węgierska kl. III

III miejsce – Alicja Szypulska kl. III, Dominika Wójcicka kl. III

IV miejsce – Michał Załoga kl. II

W kategorii klas IV-VI

I miejsce – Mirosław Kobus kl. IV

 

vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

CYRK "SZOK"

 

10 grudnia zawitał do naszej szkoły cyrk. Artyści pokazali wiele ciekawych sztuczek. Byliśmy pełni podziwu dla ich umiejętności. Mogliśmy obejrzeć w ich wykonaniu żonglerkę, akrobacje, iluzję, ekwilibrystykę, tresurę zwierząt. Nie zabrakło też konkursów z udziałem publiczności. Klaun rozbawił nas do łez. Wszyscy doskonale bawili się na pokazie. Publiczności najbardziej podobała się jazda na rowerze i krowa.

 

 

 

 

 

 

 eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeef

WYCIECZKA DO OLSZTYNA

 

7 grudnia uczniowie klas I-IV oraz dwoje przedszkolaków wyjechali na wycieczkę do Olsztyna. Pierwszym punktem programu był spektakl w Teatrze Lalek. Obejrzeliśmy baśń "Przygody Sindbada Żeglarza". Przygody, które przeżywał bohater bawiły, wzruszały, a czasem nawet przerażały widzów. Oprócz  tradycyjnej gry aktorskiej mogliśmy podziwiać pantomimę, lalki, maski, cienie. Całości dopełniły ciekawa choreografia oraz nowoczesna muzyka z elementami orientalnymi.

 

 

 

 

 

 

 

(Zdjęcia źródło: www.teatrlalek.olsztyn.pl )

 

Pełni wrażeń udaliśmy się do Muzeum Warmii i Mazur, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach "Boże Narodzenie na Warmii i Mazurach". Dowiedzieliśmy się jak wyglądał dawniej stół wigilijny, do czego służyło nowolatko oraz, że gwiazdkowe prezenty przynosił nie Św. Mikołaj, a Szemel - siwy koń, który odpytywał dzieci z pacierza. W drugiej części warsztatów każdy wykonał świąteczną ozdobę.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było Planetarium. Seans astronomiczny poprzedzony był pokazem "Jesienne niebo nad Warmią". Dlaczego świeci Słońce? Jak zmieniają się pory roku? Co się dzieje na niebie? Na te i inne pytania mogliśmy usłyszeć odpowiedź podczas seansu "Ziemia, Księżyc i Słońce".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeef

 

ZABAWA ANDRZEJKOWA

 

Nasza szkolna zabawa andrzejkowa, którą zorganizował Samorząd Uczniowski odbyła się 28 listopada. Była to pierwsza dyskoteka w tym roku szkolnym, dlatego też wszyscy z niecierpliwością na nią czekali.  DJ Patryk zadbał o muzykę, nie zabrakło więc najnowszych przebojów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby tradycji stało sie zadość, nie mogło obyć się bez wróżb. Reprezentanci klas I-V przygotowali się do tego zadania znakomicie. Można było wróżyć na różne sposoby.

Były karty, kości, szpilki, serca z imionami, magiczne pudełka...

 

 

 

 

 

 

 

 

 "Na Andrzejki w końcu listopada ulać z wosku coś wypada". O zachowanie tej tradycji zadbała klasa VI, a czarownice (Kasia Gesek i Kasia Kołacz) z każdej ulanej figurki wywróżyły coś dobrego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeef

 

DZIEŃ PAPIESKI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeef

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA 

 

17 października swoje święto miały przedszkolaki. Maluchy wcieliły się w role smerfów. Niektóre były bardzo stremowane swoim pierwszym występem, mimo to zaprezentowały się wspaniale. Dzieci złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane na przedszkolaka. Kiedy opadły emocje rodzice, dzieci i zaproszeni goście spędzili wspólnie czas przy słodkim poczęstunku.   

 

 

 

 

 

 

 

 

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeef

  

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

Dzień Edukacji Narodowej obchodziliśmy 12 października. Samorząd Uczniowski przygotował akademię, którą prowadzili: Patrycja Chylińska i Patryk Szczepkowski. W wywiadzie prowadzonym przez dziennikarkę naszej lokalnejtelewizji (Katarzynę Gesek) uczniowie śpiewająco opowiadali o różnych miejscach w szkole oraz lekcjach. W drugiej części zostały wręczone "Belfry 2012" przyznane przez Samorząd Uczniowski. Podczas Gali najnowsze wiadomości przedstawili Sylwia Filipińska i Patryk Stryjewski, tańcem uswietnili uroczystość uczniowie klasy III, a na zakończenie Damian Malinowski wraz z chórem zaspiewali piosenkę "Tylko w Waśniewie".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeef

 

PASOWANIE NA UCZNIA

 

10 października 2012r. odbyło się uroczyste Pasowanie na ucznia. Dzieci zaczarowane przez okrutną wiedźmę musiały pokonać daleką drogę, aby zostać pełnoprawnymi uczniami szkoły. Żółtodzioby odwiedziły wiele krain: Mądrości, Śpiewu i Tańca, Grzecznego Zachowania, Malarstwa, Pracy oraz Miłości. Zdobyły sześć kluczy i pokonały czar Wiedźmy. Wszystkim zebranym bardzo podobał się występ pierwszoklasistów. Oklaskom nie było końca.

Po złożeniu ślubowania Dyrektor szkoły pani Beata Jóźwiak w obecności zaproszonych gości i rodziców dokonała pasowania na uczniów.

Uroczystość uświetnił pyszny tort, upominki od starszych kolegów i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeef

300-lecie Kościoła w Grzebsku

 

23 września parafia Grzebsk ochodziła 300-lecie kościoła. Po uroczystej Mszy odbył się parafialny festyn, podczas którego nasi uczniowie prezentowali swoje umiejętności aktorskie, wokalne i taneczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeef

 

3 WRZEŚNIA - PIERWSZY DZWONEK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 września w sali gimnastycznej licznie zgromadzili się uczniowie, rodzice i nauczyciele. Słowo na rozpoczęcie roku szkolnego skierowali do zebranych pani wójt Bożena Grochala oraz ksiądz proboszcz Krzysztof Dziadak.

Najmłodsi nasi wychowankowie to grupa przedszkolna 3-4 latków. Do podjęcia nauki w klasie pierwszej przygotowują się dzieci w oddziale 5-6 latków.  

tworzenie stron webon.pl