Szkoła Podstawowa

im. Zawiszy Czarnego      

Waśniewo-Grabowo 4
13-111 Janowiec Kościelny
tel: 89 6261013
e-mail: wasniewo@go2.pl

Rok dla niepodległej

DĘBY PAMIĘCI

posadzone przez naszą społeczność szkolną

2018-11-25
W roku dla Niepodległej
W roku dla Niepodległej
2018-11-13
Święto Niepodległości
13 listopada odbył się uroczysty apel z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Święto Niepodległości
2018-11-09
Hymn dla Niepodledłej
Hymn dla Niepodledłej
2018-10-29
Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej
19 X odbył się Gminny , a 27 X Powiatowy Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej.
2018-10-28
Odwiedziny członków Stowarzyszenia Rodzina Katyńska
Odwiedziny członków Stowarzyszenia Rodzina Katyńska
2018-10-11
Wycieczka rowerowa
11 października 2018 roku wyruszyliśmy na wycieczkę rowerową. Wycieczka rowerowa

XXVII Bieg im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

 

W dniu 29 maja 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli, jak co roku, w otwartych biegach ulicznych im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, które odbyły się w Janowie. Startowało 9 naszych uczniów. Wszyscy uczestnicy uczcili pamięć Marszałka przed jego pomnikiem na Rynku Głównym.

 

 

 

Wycieczka do Muzeum Katyńskiego

 

W dniu 22 kwietnia 2018 roku delegacja naszej szkoły w składzie: dyrektor szkoły Beata Jóźwiak, nauczyciel historii Wiesław Kacner, uczennice Weronika Podowska i Natalia Szczepkowska uczestniczyła w wycieczce do Warszawy ufundowanej przez Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Olsztynie.

Głównym punktem zwiedzania było Muzeum Katyńskie, które znajduje się na Cytadeli Warszawskiej. Jest to muzeum martyrologiczne upamiętniające zbrodnię katyńską. Muzeum gromadzi m.in. pamiątki po zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni wydobyte podczas prac ekshumacyjnych, a także fotografie, archiwalia, listy oraz inne pamiątki otrzymane od ich rodzin.

Następnie zwiedzaliśmy Katedrę Polową Wojska Polskiego, w której znajduje się na ścianie lista zamordowanych polskich oficerów i policjantów w: Katyniu, Miednoje i Charkowie.

W dalszej części wycieczki udaliśmy się przed Grób Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie byliśmy świadkami zmiany warty. Na placu obok znajduje się pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej i oczywiście pomnik Józefa Piłsudskiego.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Palmirach, gdzie znajduje się cmentarz, miejsce szeregu zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich. Palmiry stanowią najbardziej znany, obok Katynia – symbol martyrologii inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej.

 

KATYŃ - PAMIĘTAMY

 

             Wiosną 1940 roku na mocy decyzji Stalina i  przywódców komunistycznej partii ZSRR z 5 marca 1940r, dokonano mordu  polskich jeńców, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Armii Czerwonej na Polskę. Funkcjonariusze NKWD mordowali strzałem w tył głowy. Zginęło wówczas blisko 22 tysiące obywateli polskich, którzy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny          i twórczy. Zginęli zakopani bezimiennie w masowych dołach. Sprawa „katyńska” była przez cały okres ZSRR jedną z najściślej strzeżonych tajemnic Kremla, a w Polsce Ludowej propaganda komunistyczna skrzętnie likwidowała każde wspomnienie o zbrodni katyńskiej.

            10 kwietnia 2018 roku w naszej Szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca zbrodnię katyńską. Wzięli w niej udział przedstawiciele rodzin katyńskich: panowie Jan Domański,  Rafał Pyra, sympatyk rodzin katyńskich – pan Roman Przybysz, proboszcz parafii Grzebsk – ksiądz dziekan Krzysztof Dziadak, przedstawicielka Organu Prowadzącego - pani Karina Rogalska, kierownik SOKSiR -  pani Marzena Borkowska, dzielnicowy – pan Dawid Kaczorowski oraz cała społeczność szkolna.  Uroczystość rozpoczął montaż słowno-muzyczny, który przedstawiły uczennice klas V, VI i VII. Następnie wszyscy udali się przed szkołę, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ppor. Janowi Bublińskiemu  oraz został posadzony dąb pamięci. W dołku pod dębem umieszczono również ziemię pochodzącą z terenu Cmentarza Wojennego w Katyniu. Całości dopełniło poświęcenie tablicy przez księdza proboszcza. Postać Jana Bublińskiego przybliżył jego uczeń - pan Roman Przybysz.

               To drugi dąb pamięci posadzony przy naszej szkole. Od 2010 roku rośnie dąb pamięci por. Stefana Jarockiego.

Sadzenie Dębów to przywrócenie Pamięci Ofiarom Zbrodni Katyńskiej , oddanie im należytej czci.

tworzenie stron webon.pl