Szkoła Podstawowa

im. Zawiszy Czarnego      

Waśniewo-Grabowo 4
13-111 Janowiec Kościelny
tel: 89 6261013
e-mail: wasniewo@go2.pl

2018-10-26 - "Promieniowanie Ojcostwa" - Dzień Papieski

"PROMIENIOWANIE OJCOSTWA"

 

          16 października 1978 roku z Watykanu dotarła wiadomość, która poruszyła serca Polaków. Na Stolicę Piotrową został wybrany Polak – arcybiskup Karol Wojtyła.

Od 18 lat w październiku w całym kraju obchodzony jest Dzień Papieski. Hasło XVIII Dnia Papieskiego to  „Promieniowanie Ojcostwa”. Zostało ono zaczerpnięte z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka, „Promieniowanie ojcostwa” – to tytuł dramatu Karola Wojtyły.

W naszej szkole wspominaliśmy św. Jana Pawła II 26 października. W montażu słowno-muzycznym, przygotowanym przez dziewczęta z klas VII i VIII pod kierunkiem pani katechetki Jolanty Bogdańskiej, usłyszeliśmy słowa nauk Ojca Świętego kierowane do wiernych. O kluczowym znaczeniu rodziny Jan Paweł II mówił w homilii wygłoszonej w Kielcach 3 czerwca 1991.

„Niech się odrodzi w Bogu ludzkie ojcostwo i polska rodzina, i ludzkie macierzyństwo, niech się odrodzi rodzina, szczególne miejsce Przymierza Boga z ludźmi” – wołał na zakończenie homilii w Kielcach św. Jan Paweł II.

Podczas apelu zabrzmiały poruszające pieśni, m.in. „Błogosławieni miłosierni” czy „Abba Ojcze”.

Nie zabrakło też nawiązania do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, bowiem Ojczyzna i troska o nią,  zajmowały szczególne miejsce w sercu naszego wielkiego rodaka. W książce „Pamięć i tożsamość” Jan Paweł II pisze:

„Ojczyzna to poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach”

Na zakończenie uroczystości odmówiliśmy wspólną modlitwę oraz zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń naszego Papieża - „Barkę”.

tworzenie stron webon.pl