Szkoła Podstawowa

im. Zawiszy Czarnego      

Waśniewo-Grabowo 4
13-111 Janowiec Kościelny
tel: 89 6261013
e-mail: wasniewo@go2.pl

Ekologia

WSZYSTKIE DZIAŁANIA OPISANE PONIŻEJ REALIZUJĄ STANDARD 3 Z ZAKRESU PROJEKTU SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE.
 

"Pogoda jest zawsze - zakładamy szkolny ogródek meteorologiczny"

 

Od października 2016 roku realizujemy nowy projekt ekologiczny "Pogoda jest zawsze". O pogodzie mówimy każdego dnia, narzekamy, chwalimy, śledzimy prognozy pogody.  Każdy posiada jakąś wiedzę na temat pogody, chociażby z własnych obserwacji. Jednak jest ona niekompletna, nieusystematyzowana i dość pobieżna. Podczas realizacji projektu „Pogoda jest zawsze” uczniowie zgłębiają tematykę związaną z  pogodą. Na wniosek złożony do Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 1500 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Dzięki otrzymanemu wsparciu wzbogaciliśmy teren wokół szkoły – urządziliśmy szkolny ogródek meteorologiczny. Zakupiliśmy klatkę meteorologiczną wyposażoną w termometr zewnętrzny, termometr minimalny, barometr, higrometr,  deszczomierz oraz termometr glebowy. 
Dzięki pomocy panów W. Szypulskiego i J. Piotrkowskiego zostały dorobione i zainstalowane schody i poręcze, aby uczniowie bezpiecznie mogli dokonywać odczytów z urządzeń pomiarowych.
 
Ogródek meteorologiczny to doskonała pomoc, która będzie służyła nam w wielu zadaniach edukacyjnych związanych z meteorologią i klimatem.
koordynator projektu A. Piotrkowska
  

 

 

 

 

 

 

 

 

Skąd wypływa Łyna?

 

12 maja 2016r klasa III pojechała na wycieczkę do Rezerwatu przyrody Źródła rzeki Łyny. Pierwszym punktem wycieczki był Kamień Tatarski. Uczniowie poznali legendę Kamienia, dokonali też pomiarów głazu. Następnie zwiedziliśmy nidzicki zamek. Przewodnik opowiedział wiele historycznych ciekawostek. Największą ciekawość wzbudziły eksponaty muzealne, a zwłaszcza elementy tortur. W Łynie czekał na nas pan leśniczy z Orłowa. Na ścieżce edukacyjnej rozpoznawaliśmy rośliny, sprawdzaliśmy czy martwe drzewo naprawdę jest martwe, poszukiwaliśmy miejsc, z których wypływa rzeka Łyna, zwiedziliśmy młyn.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na lodach w Nidzicy.

Bardzo dziękujemy panu Krupińskiemu - dziadkowi Oliwii, za pomoc w dowiezieniu uczniów.

Podziękowania kierujemy też dla pani Magdy Moszczyńskiej za przejazd na basen do Mławy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ ZIEMI 2016


Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2016 poświęcone są tematom związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu emisji zanieczyszczeń. Jest to temat ważny, szczególnie w kontekście coraz gorszej jakości powietrza w Polsce wynikającej z zanieczyszczeń przemysłowych, komunikacyjnych i tzw. "niskiej emisji" czyli zanieczyszczeń powietrza przez gospodarstwa indywidualne.

W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi 22 kwietnia. Po krótkim apelu wyruszyliśmy na trasę Biegu dla Ziemi. Wzięli w nim wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Kategoria dziewczęta klas I-III

I miejsce Barbara Szczepkowska

II miejsce Oliwia Długokęcka

III miejsce Agata Zakrzewska


Kategoria chłopcy klas I-III

I miejsce Kacper Lejk

II miejsce Przemysław Wiśniewski

III miejsce Natan Sidorowicz


Kategoria dziewczęta klas IV-VI

I miejsce Klaudia Szczypińska

II miejsce Anna Kołacz

III miejsce Maria Szczepkowska


Kategoria chłopcy klas VI-VI

I miejsce Michał Szulc

II miejsce Rafał Łączyński

 

 

 

III miejsce Adrian Grzybowski 

 

 

 

 

 

 

 

Nasza szkoła - Szkołą dla Ekorozwoju

 

W poniedziałek - 12 października 2015r w Krakowie odbył się XIII Zjazd Szkół, które zostały wyróżnione prestiżowym, międzynarodowym certyfikatem Zielonej Flagi oraz certyfikatem krajowym Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej za rok szkolny 2014/15. Wśród wyróżnionych placówek znalazła się również nasza szkoła.


W roku szkolnym  2014/2015 w  programie wzięło udział 305 szkół. Kapituła przyznała 273 certyfikaty, w tym: 101 certyfikatów Zielonej Flagi przyznanych na okres 3 lat, 134 certyfikaty Zielonej Flagi przyznanych na okres 1 roku, 38 certyfikatów Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej, przyznanych na okres 1 roku.

Nasza szkoła po raz kolejny otrzymała certyfikat na okres 3 lat.

 

 

 

 

 

MATERIA BATERII

Materia Baterii to konkurs na kampanię edukacyjno-promocyjną dotyczącą odpowiedzialnego postępowania z bateriami i akumulatorami, którego organizatorem jest Fundacja Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa. W naszej szkole realizatorami zadań w ramach konkursu były klasy II i III pod opieką wychowawczyń. Projekt składał się z czterech etapów. Po przeprowadzeniu audytu wstępnego opracowaliśmy Kodeks postępowania z bateriami. Następne przystąpiliśmy do realizacji kolejnych zadań m.in.: lekcja dotycząca baterii, wywiad z przedstawicielami samorządu, plakaty o bateriach, gra planszowa. Poszczególne działania były warunkiem otrzymania kolejnych odznak. Zdobyliśmy wszystkie z możliwych, czyli: EkoEkspert, EkoBadacz, EkoInspektor i EkoPromotor. 

 

Podczas trwania kampanii zebraliśmy 65 kg zużytych baterii. Rekordzistą, a zarazem zwycięzcą w szkolnym konkursie został Wiktor Rembowski, który zebrał 30 kg zużytych baterii. Utworzyliśmy też nowe miejsca zbiórki w sklepach w Nowej Wsi Wielkiej, Zaborowie i Szczepkowie Borowym.

 

 

 

 

 

 

 

 

TYDZIEŃ DLA ZIEMI

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. W tym roku włączyliśmy się w kampanię Tydzień dla Ziemi, organizowaną przez WFOŚi GW. 

"Ziołowy ogródek"

Wokół naszej szkoły rosną różne drzewa i krzewy, rośliny ozdobne o co dbamy od wielu lat sadząc różne gatunki. W tym roku postanowiliśmy wzbogacić teren o ogródek ziołowy. Zadanie to realizujemy dzięki dofinansowaniu Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Naszym założeniem jest wykorzystanie istniejącej naturalnej przestrzeni wokół szkoły do celów dydaktycznych przy jednoczesnym zagospodarowaniu terenu w sposób estetyczny i zgodny z zasadami ekologii. Uczniowie przy pomocy dorosłych stworzyli własny ogród ziołowy i będą pielęgnować rośliny przez cały cykl ich wegetacji, jednocześnie obserwowując ich rozwój. Ogród jest swoistym laboratorium, gdzie zdobywaną wiedzę przekładamy na praktyczne umiejętności.

W przygotowaniu podłoża wspomogli nas w szczególności pan Waldemar Szypulski i pan Stefan Duchna.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Bieg dla Ziemi to kolejne działanie w ramach Tygodnia dla Ziemi. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie. Rywalizacja odbyła się w kilku kategoriach:

Dziewczęta klasy I-III 

I miejsce - Patrycja Chmielewska

II miejsce - Nikola Szymańska

III miejsce - Oliwia Sarbiewska

Chłopcy klasy I-III

I miejsce -  Kacper Lejk

II miejsce - Przymysław Wiśniewski

III miejsce - Bartek Terepet

Dziewczęta klasy IV-VI

I miejsce - Maria Szczepkowska

II miejsce - Klaudia Szczypińska

III miejsce - Kinga Radzikowska

Chłopcy klasy IV-VI

I miejsce -  Mateusz Gesek

II miejsce - Mateusz Sobotka

III miejsce - Krzysztof Jóźwiak

Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe medale.

 

 

 

 

"Przyroda bez zużytych baterii" to jedna z akcji ekologicznych, w którą zaangażowali się uczniowie naszej szkoły.

Uczniowie zapoznali się z zagrożeniami związanymi z bateriami, oraz z zasadami właściwego postępowania ze zużytymi bateriami.

Zainicjowana zbiórka zużytych baterii znalazła szeroki oddźwięk. Młodsi uczniowie wykonali specjalne pojemniki, do których zbierają zużyte baterie. Do 12 maja zebraliśmy 26,65 kg zużytych baterii. O właściwym postepowaniu z tymi groźnymi odpadami przypomina opracowany przez uczniów Kodeks postępowania ze zużytymi bateriami.

 
 
 
 
 

 

 

 

 

Naszą akcję "Tydzień dla Ziemi" ropoczęliśmy  podczas spotkania z rodzicami. Uczniowie przedstawili prezentację pt. "Przyroda bez zużytych baterii". Przybliżyli rodzicom jakie zagrożenia dla środowiska niosą zużyte baterie oraz sposoby postępowania z nimi.

 

 

 

 

 

 

LITER LESS CAMPAIGN 

 

W drugim półroczu roku szkolnego 2013/2014 nasza szkoła uczestniczyła w projekcie, który jest prowadzony przez Fundację na rzecz Edukacji Środowiska Eco-Schools. Jest on finansowany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska ze środków po-chodzących z Wrigley Company Foundation. Celem kampanii są działania związane z przeciwdziałaniem śmieceniu i ograniczaniem odpadów. Nasze akcje to sprzątanie Warmii i Mazur, zbiórka elektrośmieci, zbiórka makulatury, zagospodarowanie terenu przy przystanku.  Teren szkoły przylegający do przystanku autobusowego został przygotowany do założenia ogródka. Ustawiono ławeczki oraz pojemnik na śmieci. Uczniowie pod okiem nauczycieli posadzili rośliny. Teren  został ogrodzony drewnianym płotem. Szkoła otrzymała na te cele dotację 500 USD. Na podsumowanie odbyły się konkursy wiedzy przyrodniczo-ekologicznej oraz plastyczny  „Śmieci mniej Ziemi lżej”.

Laureaci konkursu wiedzy przyrodniczo-ekologicznej „Śmieci mniej Ziemi lżej”:

I miejsce: Mirosław Kobus kl. V

II miejsce: Krzysztof Jóźwiak kl. IV

III miejsce: Katarzyna Cesarczyk kl. VI

IV miejsce: Roksana Miecznikowska kl. IV.

Laureaci konkursu plastycznego:

I miejsce: Wiktoria Duchna

 

II miejsce: Przemek Wiśniewski

III miejsce Wiktoria Filipińska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ ZIEMI

     

    24 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. W atmosferę święta wprowadziła nas prezentacja przedstawiona przez uczniów klasy trzeciej. Zachęceni do dbania o naszą planetę wyruszyliśmy, aby posprzątać okolicę. Zasadziliśmy przy szkole zakupioną przez Samorząd Uczniowski brzozę purpurową, która będzie przypominała nam, że pamiętamy o Ziemi i dbamy o nią nie tylko w dniu jej święta. Na zakończenie przy ognisku upiekliśmy kiełbaski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZIELONA FLAGA – MIĘDZYNARODOWY CERTYFIKAT DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WAŚNIEWIE-GRABOWIE

 

20 listopada 2012r w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego odbyła się Konferencja "szkoły dla Ekorozwoju", podczas której zostały wręczone certyfikaty "Lokalnego Centrum Edukacji Ekologicznej" i międzynarodowe certyfikaty "Zielona Flaga". Nasza szkoła została uhonorowana tytułem Zielonej Flagi po raz trzeci i tym samym otrzymała Certyfikat na okres trzech lat. Do programu Szkoły dla Ekorozwoju, którego koordynatorem krajowym jest Fundacja Partnerstwo dla Środowiska  w Krakowie, przystąpiliśmy w 2009 roku. Kontynuowaliśmy nasze wieloletnie działania na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju poprzez edukację ekologicznąo raz podejmowanie różnych inicjatyw. Realizację programu SdE wytycza "siedem kroków, których spełnienie jest warunkiem otrzymania certyfikatu.

"Zielona Flaga" to tytuł, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach programu Eco - Schools. Certyfikaty są przyznawane szkołom na rok szkolny i mają zachęcać do ciągłego doskonalenia i rozwoju inicjatyw ekologicznych w szkołach i odnawiania certyfikatu.

 

 

KONKURSY WOJEWÓDZKIE

w roku szkolnym 2011/2012

Wiosenne Sprzątanie Warmii i Mazur

Nasza szkoła znalazła się wśród nagrodzonych placówek przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Wiosennego Sprzątania Warmii i Mazur.

 

 

 

 

Z ROBACZKIEM PODGLĄDACZKIEM POZNAJEMY RÓŻNORODNOŚĆ BIOLOGICZNĄ

Klasa II realizowała program "Czym skorupka za młodu nasiąknie..., czyli jak pokochać przyrodę, aby ona pokochała nas". Dzieci badały, odkrywały,  poznawały różnymi zmysłami świat przyrody w różnych ekosystemach. Zajęcia odbywały się głównie w terenie, w bezpośrednim kontakcie z naturą. Za realizację programu zostaliśmy nagrodzeni w wojewódzkim konkursie organizowanym przez OCEE, którego podsumowanie odbyło się w czerwcu 2012r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ ZIEMI 2012

Obchody Dnia Ziemi to jednocześnie podsumowanie naszej całorocznej działalności ekologicznej. Po krótkiej inscenizacji pt.  "Żywioły" przygotowanej przez klasy II i V odbył się turniej ekologiczny Ekoliada 2012r. Drużyny z poszczególnych klas rywalizowały w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas I-III oraz uczniowie klas IV-VI. Dzieci wykazywały się swoją wiedzą i umiejętnościami z zakresu ekologii i przyrody. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy wykonane na papierze czerpanym, drobne nagrody oraz sadzonki drzewek.

Podsumowany został także konkurs wiedzy przyrodniczej, w którym brali udział chętni uczniowie. Laureaci w kategorii klas I-III: Krzysztof Jóźwiak, Jakub Rybacki, Eryk Rogoziński, Izabela Miecznikowska, Karol Lejk, Zuzanna Węgierska; w kategorii klas IV-VI: Marek Kobus, Kamil Jastrzębowski, Krystian Cesarczyk, Paulina Karasek.

 

 

 

 

 

 

 

 

22 września 2011r.

W Krakowie odbyła się X Ogólnopolska Konferencja Programu Szkół dla Ekorozwoju, podczas której zostały uroczyście wręczone międzynarodowe certyfikaty Zielonej Flagi oraz krajowe certyfikaty Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej.

Nasza szkoła po raz drugi została uhonorowana międzynarodowym certyfikatem Zielonej Flagi.

 

 

 

 

WIOSENNE SPRZĄTANIE WARMII I MAZUR

Cała społeczność szkolna włączyła się w  akcję sprzątania Warmii i Mazur. Każda klasa porządkowała wybrany rejon. Niestety było co zbierać. Apelujemy do wszystkich mieszkańców "Nie zaśmiecajmy naszego środowiska".

Tak najmłodsi uczniowie porządkowali okolicę:

 

 

 

 

DZIEŃ ZIEMI 2011

LAS CAŁKIEM BLISKO NAS - pod takim hasłem w tym roku obchodzono Światowy Dzień Ziemi. W naszej szkole z tej okazji pierwszoklasiści przygotowali inscenizację pt. „Bajka o Jasiu Śmiecialskim”, która w zabawny sposób przypomniała wszystkim o właściwym zachowaniu w lesie.

Kiedy zwierzęta i skrzaty wraz z Jasiem i Małgosią opuściły scenę uczniowie klas IV i V przedstawili prezentację przygotowaną w ramach projektu „Pogoda jest zawsze”.

Na zakończenie odbył się pokaz mody szkolnych mundurków, które zostały zaprojektowane i wykonane przez uczniów klas I - III realizujących projekt „Pracownia krawiecka”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

**************************************************************************

 

Warsztaty Garncarskie w  Wiosce Garncarskiej w Kamionce

 

     Glina to ilasta skała osadowa. Od zarania dziejów stanowi podstawowy surowiec do wyrobu ceramiki. Jak powstają wyroby garncarskie dowiedzieliśmy się podczas warsztatów w Wiosce Garncarskiej w Kamionce.

W czasie zwiedzania Wioski zobaczyliśmy wiele ciekawych eksponatów przybliżających mazurską kulturę i tradycję. W pracowni garncarskiej poznaliśmy bliżej glinę jako materiał do wyrobów ceramicznych. Bardzo ciekawy był pokaz pracy na kole garncarskim. Wszyscy podziwiali zręczne dłonie pań, które „czarowały” na kole.

Główną atrakcją było lepienie z gliny. Każdy sam mógł poczuć się przez chwilę garncarzem i ulepić coś ciekawego. Dzieci chętnie spróbowałyby pracy na kole garncarskim, jednak muszą jeszcze trochę urosnąć.

Warsztaty były dofinansowane przez WFOŚiGW za pośrednictwem Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Z przekazanych środków  zostały zakupione również pomoce w postaci kolekcji skał i minerałów.

                                                                                                                           

 

**************************************************************************

ŚWIĘTO DRZEWA

 

 

Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzone jest Święto Drzewa.

Święto Drzewa (Arbor Day) wymyślił w 1872 roku w Stanach Zjednoczonych znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że

„inne święta służą jedynie przypomnieniu,

dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.

Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. W akcjach sadzenia drzew uczestniczą znani ludzie, a także młodzież i dzieci.

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję sadzenia drzew. Otrzymaliśmy sadzonki z Nadleśnictwa Nidzica, które posadziliśmy na placu szkolnym oraz wokół utworzonej w poprzednich latach saneczkowej górki. Sadzili starsi i młodsi z nadzieją, że za kilka lat będą nam szumiały świerki, sosny, brzozy, buki i dęby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

**************************************************************************

Zbiórka elektrośmieci

 

Elektrośmieci nie można wyrzucać do śmietnika. Nie stosując tej zasady stwarzamy zagrożenie dla środowiska i łamiemy prawo.

We wrześniu w naszej szkole zorganizowaliśmy zbiórkę elektrośmieci. Zużyte komputery sprzęt audiowizualny i inne nieużyteczne urządzenia trafiły we właściwe miejsce.

 

 

                           

 

                        **************************************************************************

NASZE CERTYFIKATY

 

W roku szkolnym 2009-2010 nasza szkoła za swoją działalność przyrodniczo-ekologiczną została uhonorowana dwoma bardzo ważnymi certyfikatami – Certyfikat „Szkoła Przyjazna Środowisku” oraz Międzynarodowy Certyfikat Szkół dla Ekorozwoju „Zielona Flaga”.

Certyfikat „Szkoła Przyjazna Środowisku" jest przyznawany przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie za doskonalenie procesów dydaktycznych i wychowawczych poprzez realizację zagadnień z zakresu edukacji ekologicznej dla zrównoważonego rozwoju.

”Zielona Flaga”  to tytuł, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco‑Schools. Aby zdobyć certyfikat Zielonej Flagi szkoła musiała spełnić tzw. siedem kroków. Na początku stworzyliśmy własny kodeks ekologiczny. Następnie w szkole przeprowadzony został audyt. Przez cały czas realizacji projektu szkoła była monitorowana.

W Polsce certyfikat przyznaje powołana przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju.

 

 

 

 

 

 

 

**************************************************************************

ZIELONA SZKOŁA W OŚRODKU "PERKOZ"

Klasa trzecia za swoją działalność ekologiczną oraz realizację programu „Czym skorupka za młodu nasiąknie... czyli jak pokochać przyrodę, aby ona pokochała nas” wyjechała na bezpłatny pobyt na Zielonej Szkole. Trzy dni 19-21 .05. 2010 r. spędziliśmy w znanym nam już Ośrodku „Perkoz”.

Był to czas relaksu i zabawy, ale również nauki. Uczestniczyliśmy w różnych zajęciach terenowych, podczas których m.in. poznawaliśmy środowisko wodne, leśne, obserwowaliśmy i rozpoznawaliśmy ptaki. Dowiedzieliśmy się także, jak lodowiec wpłynął na ukształtowanie terenu, a wiele emocji dostarczył bieg na orientację „Ino mi się nie zgub”.

Wszyscy świetnie się bawili, na pewno na długo pozostanie nam w pamięci Zielona Szkoła w Perkozie.

 

 

 

 

 

 

************************************************************************

"Czym skorupka za młodu nasiąknie..., czyli jak pokochać przyrodę, aby ona pokochała nas." 

Szczególnym zainteresowaniem wśród młodszych uczniów cieszy się ogólnopolski program "Czym skorupka za młodu nasiąknie… czyli jak pokochać przyrodę, aby ona pokochała nas". Dzieci z Robaczkiem Podglądaczkiem poznają przyrodę, prowadzą doświadczenia, eksperymenty, uczą się jak ją chronić. Nasze osiągnięcia to nagroda główna w 2008 r.,  I nagroda w 2009 r. w wojewódzkim konkursie "Robaczek Podglądaczek bada, oberwuje i chroni przyrodę",  I miejsce w wojewódzkim konkursie "Teatralne przygody Robaczka Podglądaczka", III miejsce w wojewódzkim konkursie "Robaczek Podglądaczek poznaje ślady i tropy zwierząt".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

***************************************************

PROGRAM EKOZESPOŁY W MOJEJ SZKOLE

Od ośmiu lat realizujemy Program ekozespołów, w ramach którego podejmujemy szereg zadań z zakresu ochrony środowiska, m.in. zbiórki makulatury, puszek, opakowań plastikowych. Zagospodarowaliśmy teren zlikwidowanego wysypiska, na którym urządziliśmy saneczkową górkę. W każdym roku sadzimy oraganizujemy akcję sadzenia drzew. Prowadzimy kampanie na rzecz oszczędzania wody, energii i zdrowego odżywiania. Promujemy rower jako ekologiczny środek transportu. Uczniowie badają swój ślad ekologiczny. Za swoją wieloletnią działalność zostaliśmy uhonorowani brązową i srebrną statuetką "Przyjaciela Ziemi", a w każdej edycji konkursu "Program Ekozespołów w mojej szkole" byliśmy nagradzani.

tworzenie stron webon.pl