Szkoła Podstawowa

im. Zawiszy Czarnego      

Waśniewo-Grabowo 4
13-111 Janowiec Kościelny
tel: 89 6261013
e-mail: wasniewo@go2.pl

2019-09-03 - Inauguracja Roku Szkolnego 2019-2020

       2 września 2019 roku nasza Szkoła w niecodzienny sposób zainaugurowała nowy Rok Szkolny. W uroczystym rozpoczęciu wzięli udział wyjątkowi goście - reprezentanci pokolenia, które doświadczyło drugiej wojny światowej.

W ten sposób dołączyliśmy do akcji "Przerwany marsz...", którą zainicjowała Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ta wyjątkowa akcja polegała na symbolicznym dokończeniu przerwanego, przez wybuch II wojny światowej marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. W ten sposób w całej Polsce odbywały się międzypokoleniowe spotkania, które z pewnością są cennym doświadczeniem dla uczniów.

       Nasza uroczystość rozpoczęła się od podniesienia flagi na maszt, przy którym obecni byli zaproszeni goście, rodzice, uczniowie i pracownicy Szkoły. Następnie złożyliśmy hołd poległym za wolność naszej Ojczyzny poprzez zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przy tablicach ofiar katyńskich. Po przejściu do sali gimnastycznej głos zabrali goście – wójt Gminy pan Piotr Rakoczy, proboszcz Parafii Grzebsk ksiądz Jarosław Borek. Pani Barbara Krajewska odczytała swoje wspomnienia z okresu wojny.

Po oficjalnym ogłoszeniu rozpoczęcia roku szkolnego przez panią dyrektor uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, a goście przeszli do naszej szkolnej izby pamięci.

 

          80 lat temu nie zabrzmiał pierwszy dzwonek. Dzisiaj cieszymy się, że możemy żyć w wolnym kraju i w poczuciu bezpieczeństwa rozpocząć nowy Rok Szkolny.

Niech będzie to rok nowych wyzwań, prowadzących do otwartości, poszanowania innych i umiejętności znalezienia się we współczesnym świecie. Wszystkim uczniom życzymy energii i zapału w zdobywaniu wiedzy, rozwijaniu swoich pasji i kształtowaniu własnych charakterów, a rodzicom licznych miłych przeżyć związanych z osiągnięciami dzieci.

 

Anna Piotrkowska

tworzenie stron webon.pl