Szkoła Podstawowa

im. Zawiszy Czarnego      

Waśniewo-Grabowo 4
13-111 Janowiec Kościelny
tel: 89 6261013
e-mail: wasniewo@go2.pl

Wydarzenia

ROK SZKOLNY 2017-2018

Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

 

22 czerwca zabrzmiał ostatni dzwonek w roku szkolnym 2017/2018. Zebrani w sali gimnastycznej uczniowie i rodzice wysłuchali wystapień dyr. Beaty Jóźwiak, ks. dziekana Krzysztofa Dziadak oraz wójta Bożeny Grochala. Następnie wychowawcy wręczyli uczniom nagrody i wyróżnienia. Wręczenie świadectw i ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie wychowawców ze swoimi wychowankami odbyło się w klasach.

Życzymy wszystkim udanych, bezpiecznych wakacji.

12 czerwca - wycieczka szkolna

 

      Czerwiec to doskonały czas na wycieczki. Tym razem wybraliśmy się na Mazury, aby lepiej poznać naszą krainę. Najpierw zawitaliśmy do Krutyni - wsi malowniczo położonej nad przepiękną rzeką Krutynią. Krutynia zawdzięcza swoją nazwę licznym meandrom, charakterystycznym dla jej dolnego biegu. Nazwa ta oznacza ,,rzekę wartką i krętą”. Udaliśmy się na przystań, z której popłynęliśmy łodziami w górę rzeki. Podziwialiśmy urokliwe zakątki przyrodnicze. Płynąc wśród grążeli żółtych, w bezpośrednim kontakcie z dziką przyrodą zachwycaliśmy się osobliwościami fauny i flory. Po powrocie do wsi zwiedziliśmy Muzeum Przyrody prowadzone przez Mazurski Park Krajobrazowy.

Następnie udaliśmy się w podróż do przeszłości – do Osady Galindów. Spośród naszej grupy został wyłoniony wódz plemienia, najważniejszy dla wodza - koń, cztery żony, z których każda miała określone zadania oraz szamanka. Poprowadzili nas przez osadę,

a miejscowy przewodnik opowiadał historie i legendy z czasów, kiedy plemię Galindów zamieszkiwało te tereny.

W końcu nadszedł czas na oczekiwaną przez wszystkich kąpiel w aquaparku Tropikana w Mikołajkach. Czas zabawy i relaksu szybko minął. Jeszcze tylko posiłek, zakup pamiątek i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Pełni wrażeń, wdzięczni za wspaniałą pogodę wróciliśmy do szkoły.

 

 

 

ŚWIĘTO SZKOŁY I RODZINY

 

            12 czerwca obchodziliśmy Święto Szkoły i Rodziny. Hasło tegorocznych obchodów „Rodzina Dom Ojczyzna” było tez myślą przewodnią programu artystycznego, który rozpoczął uroczystość.

Po występach w sali pozostali rodzice i zaproszeni goście, aby wysłuchać wykładu na temat  „Konsekwencje prawne zaniedbań rodzicielskich”.

Kolejnym punktem uroczystości był Bieg pamięci Rafała, w którym wzięli udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły.

Po powrocie na teren szkoły każdy mógł posilić się pyszną grochówką, na grillu czekały już kiełbaski,

a w altanie ciasto i lody. Emocji dostarczyły mecze piłki nożnej, w których dzieci rywalizowały ze swoimi rodzicami.

 

 

 

Bieg dla Ziemi

22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tematyką tegorocznych obchodów jest zanieczyszczenie środowiska odpadami zrobionymi z tworzyw sztucznych. Pamiętajmy, aby brać odpowiedzialność za zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi nie tylko w Dzień Ziemi. Można to robić poprzez m.in. ponowne wykorzystywanie i recykling opakowań z tworzyw sztucznych, a także rezygnowanie lub ograniczanie korzystania z plastikowych opakowań.

W naszej szkole 27 kwietnia 2018r. odbył się IV Bieg dla Ziemi. Uczniowie rywalizowali w czterech kategoriach:

 

dziewczęta klas I-III

I miejsce Alicja Lejk

II miejsce Barbara Szczepkowska

III miejsce Oliwia Długokęcka


chłopcy klas I-III

I miejsce Michał Załoga

II miejsce Wiktor Tejs

III miejsce Tomasz Skaliński


dziewczęta klas IV-VII

I miejsce Oliwia Sarbiewska

II miejsce Nikola Szymańska

III miejsce Maria Szczepkowska


chłopcy klas VI-VII

I miejsce Michał Szulc

II miejsce Grzegorz Skaliński

III miejsce Mateusz Tejs

 

Bardzo dziękujemy Panom P. Krupińskiemu i Leśnikowskiemu za wykonanie podium, które będzie służyło przy wielu sportowych wydarzeniach.

AKCJE CHARYTATYWNE

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w wielkopostne akcje charytatywne. Przygotowywali palmy, które można było kupić po niedzielnych mszach świętych w Janowcu Kościelnym. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony dla Piotrusia. Druga akcja to "Siatka Miłosierdzia". Każda klasa wypełniła żywnością oraz środkami czystości siatkę miłosierdzia. Produkty za pośrednictwem Caritasu zostaną przekazane potrzebującym.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

 

21 marca powitaliśmy wiosnę. Tradycyjnie, w tym dniu zajęcia w szkole mają inny charakter. Podczas pierwszych dwóch lekcji uczniowie wcielili się w rolę nauczycieli. Następnie wyszliśmy pożegnać zimę, którą symbolizowała Marzanna. Przy ognisku upiekliśmy kiełbaski. Po posiłku wóciliśmy do sali gimnastycznej, gdzie wesoło spędziliśmy czas biorąc udział w grach, zabawach i konkursach.

 

WARSZTATY MYDLARSKIE

20 lutego uczniowie klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych wzięły udział w warsztatach mydlarskich. Na początek prowadząca - pani Magdalena Sowińska przedstawiła dzieciom proces powstawania mydła. Następnie każdy uczestnik własnoręcznie wykonał kolorowe, pachnące mydełko. Przy okazji dzieci przpomniały zasady i znaczenie higieny osobistej.

WALENTYNKI

14 lutego obchodziliśmy Walentynki. Jak każdego roku działała szkolna poczta walentynkowa, którą zorganizował Samorząd Uczniowski .

KARNAWAŁOWY BAL PRZEBIERAŃCÓW

Na zakończenie karnawału Samorzad Uczniowski zorganizaował Bal przebierańców. Szkolny korytarz zamienił się w krainę wróżek, czarodziejów, Czerwonych Kapturków, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców wszyscy wesoło bawili się, a przebojami okazały się "Kaczuchy", "Makarena", "Chocolate". Punktem kulminacyjnym balu był konkurs na najciekawszy kostium. Uczestnicy wykazali się ogromną pomysłowością, więc komisja konkursowa miała duży problem z wyłonieniem zwycięzców.

CHOINKA SZKOLNA

Tradycyjnie ferie zimowe w naszej szkole rozpoczęła zabawa karnawałowa zawana "Choinką". W sobotę 20 stycznia od 16.00 do 21.00 uczniowie mieli okazję do wspaniałej zabawy. W tym roku oprócz muzyki tanecznej w wykonaniu naszego absolwenta Tamasza Duchna, zabawę urozmaicili animatorzy. Punktem kulminacyjnym imprezy były, jak zwykle, wystepy artystyczne. Tym razem swoje talenty na scenie prezentowały dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III. Nie zabrakła też Mikołaja, a nawet dwóch, którzy obdarowali wszystkie dzieci prezentami.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. To Oni mają zawsze czas dla swoich wnuków i obdarzają  je bezgraniczną miłością.  Dzień Babci i Dziadka jest wspaniałą okazją, aby wnuczęta mogły okazać wdzięczność swoim Dziadkom.

W naszej szkole to święto obchodziliśmy 18  stycznia.

Licznie przybyli goście z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować Dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę. Przy słodkim poczęstunku, przygotowanym przez rodziców,  była okazja do rozmów i wspomnień. Nie zabrakło też wspólnej zabawy, do której tradycyjnie akompaniował nasz absolwent Tomasz Duchna.

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów i wzruszeń.

 

 SZKOLNE SPOTKANIE OPŁATKOWE

Tradycyjnie, w ostatni dzień zajęć przed Świętami Bożego Narodzenia, odbyło się szkolne spotkanie ołatkowe, które poprzedziły Jasełka w wykonaniu uczniów. 

SZKOLNY KONKURS KOLĘD

 

"NIECH BRZMIĄ GŁOSY POD NIEBIOSY"

20 grudnia rozbrzmiały w naszej szkole kolędy i pastorałki. Od wielu lat przed świętami Bożego Narodzenia organizujemy konkurs kolęd, który cieszy się  dużym zainteresowaniem. W tegorocznej edycji wzięło udział 30 uczestników, którzy rywalizowali w trzech kategoriach.

Wykonawców oceniała komisja w składzie: p. Janina Sadowska, p. Marzena Borkowska, ks. Krzysztof Dziadak. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników komisja wyłoniła laureatów:

Kategoria I  Grupy przedszkolne

I miejsce – Barbara Kobus

II miejsce – Michał Szczepkowski

III miejsce – Wiktoria Nowosielska

Wyróżnienia – Wiktoria Wasiłowska,

                       Patryk Krajewski

 

Kategoria II  Klasy I-III

I miejsce – Nikola Chylińska

II miejsce – Amelia Zakrzewska

III miejsce – Oliwia Długokęcka

Wyróżnienia – Julia Wasiłowska,

                       Sylwia Chmielewska

 

Kategoria III  Klasy IV-VII

I miejsce – Anna Kołacz

II miejsce – Kinga Terepet

III miejsce – Natalia Szczepkowska

Wyróżnienie –duet Natalia Pobrycka, Blanka Chmielewska

 

Gratulujemy laureatom.

KRAJOWY CERTYFIKAT SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE

Szkoła w Waśniewie-Grabowie otrzymała Krajowy Certyfikat Szkół Promujących Zdrowie. Szkoła należy do Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie i Europejskiego Programu Szkoły dla Zdrowia w Europie.

5 grudnia br. w Ośrodku Rozwoju Edukacji odbyło się uroczyste wręczenie Krajowych Certyfikatów „Szkoła Promująca Zdrowie” (SzPZ). Minister Edukacji Narodowej przyznała to prestiżowe wyróżnienia kolejnym 36 szkołom należącym do sieci szkół promujących zdrowie w Polsce wśród nich także Szkole Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie.

Krajowe Certyfikaty „Szkoła Promująca Zdrowie” są potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć będących wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy.

Program Szkoła Promująca Zdrowie realizowany jest w Polsce od 1991 r. Koncentruje się przede wszystkim na promowaniu zdrowego stylu życia. Ten ruch cieszy się w naszym kraju dużym zainteresowaniem, ponieważ jego podstawowe założenia dobrze wpisują się w dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą rolę szkoły.

Przystąpienie do programu „Szkoła Promująca Zdrowie” jest dobrowolną inicjatywą szkoły. Decyzję podejmuje rada pedagogiczna po konsultacji z przedstawicielami społeczności szkolnej, w tym z rodzicami.

Każda szkoła promująca zdrowie regularnie przeprowadza diagnozę potrzeb zdrowotnych oraz samopoczucia całej społeczności szkolnej, tj. uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Na podstawie jej wyników formułuje priorytetowe problemy oraz planuje swoje działania. Każda szkoła promująca zdrowie jest autonomiczna w obszarze wyznaczania celów i zadań do realizacji w zakresie promocji zdrowia. Dziękujemy wszystkim jednostkom wspierającym nasze działania.

WIECZÓR  ANDRZEJKOWY

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.”

 

Andrzejki to świetna okazja do zabawy. Nie zawahaliśmy się z niej  skorzystać. Jak każdego roku w wieczór andrzejkowy wszyscy doskonale bawili się. Uczniowie tańczyli w rytm najnowszych przebojów, które wybrała Ania Kołacz z kl. VI. Około 18.00 pojawiły się wróżki, wiedźmy i czarnoksiężnicy. Rozpoczął się magiczny czas wróżb. Każdy, ciekawy swojej przyszłości, chętnie korzystał z usług wróżbitów. Ostudzenie emocji po wróżbach zapewniło karaoke.

Pozostały czas wypełniły tańce. Nie zabrakło naszego szkolnego przeboju potocznie nazywanego „Jeżem”.

Samorząd Uczniowski serdecznie dziękuje Pani Gabrysi Szczepkowskiej za przygotowanie wspaniałych babeczek. Były pyszne!

 

Po zakończonej zabawie krajobraz przed szkołą wyglądał jak widać poniżej.

 

CYRK SZOK

 

16 listopada gościliśmy w naszej szkole artystów cyrku „Szok”. Ze względu na wymianę okien w sali gimnastycznej, pokaz odbył się na korytarzu, mimo to widzowie doskonale się bawili. Żonglerka, iluzja, ekwilibrystyka zachwyciły uczniów, a wielu z nich mogło spróbować swoich sił w cyrkowych trikach. Ogólną sympatię wzbudziły przemiłe pieski i gołębie. Falę radości i salwy śmiechu wyzwolił wesoły klown. Niektórzy przeżyli chwilę grozy, gdy z tajemniczej skrzyni wypełzł duży wąż. Nie zabrakło jednak śmiałków chętnych do zabawy z wężem.

Uczestnicy gromkimi brawami podziękowali artystom za ciekawe widowisko.

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

12 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klas VI i VII w montażu słowno-muzycznym ukazali ducha narodu polskiego, nieugiętego w walce o wolność.

Poprzez udział w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.

 

W niedzielę 12 listopada grupa uczniów naszej szkoły brała udział w Gminnym Pikniku Patriotycznym. Polonez w wykonaniu naszych uczniów rozpoczął uroczystość.

               

 

   80 -lecie Szkoły  

 

„Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło.”

C .K. Norwid

 

   12 października obchodziliśmy 80-lecie istnienia Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie. Uroczystość rozpoczęła Msza św., którą celebrował ksiądz wicedziekan Tomasz Opaliński – proboszcz parafii św. Rocha w Janowie, a oprawę muzyczną  zapewnił ksiądz dziekan Krzysztof Dziadak – proboszcz parafii św. Leonarda w Grzebsku. Następnie została odsłonięta pamiątkowa tablica, po czym wszyscy uczestnicy udali się do odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej. Polonez w wykonaniu uczniów  klas VI i VII wprowadził zgromadzonych w uroczysty nastrój. Pani dyrektor Beata Jóźwiak powitała przybyłych gości oraz wygłosiła okolicznościowe przemówienie. Następnie popłynęły słowa uznania i serdeczne życzenia dla społeczności szkolnej  od przedstawicieli władz oraz zaproszonych gości.

   Jubileusz jest okazją do wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Pani Małgorzata Szypulska – absolwentka naszej szkoły, a obecnie nauczycielka matematyki, odczytała historię Szkoły. W tle , na ekranie, przewijały się  fotografie z dawnych lat. Postać patrona przybliżyły uczennice – finalistki szkolnego konkursu historycznego. Uroczystość uświetniły występy uczniów, którzy zaprezentowali swoje talenty recytatorskie, wokalne i taneczne.

Na zakończenie części oficjalnej obejrzeliśmy pokaz walk rycerskich w wykonaniu rycerzy Bractwa Rycerskiego  Komturii Nidzickiej.

   Okolicznościowy tort otworzył część nieoficjalną. Po skosztowaniu tortu goście udali się  na poczęstunek. Był  czas na rozmowy, oglądanie szkolnych  kronik  i dawnych zdjęć. Przywołały one wspomnienia zdarzeń, które bezpowrotnie minęły, ale kojarzą się z tym, co najlepsze - z młodością, szkołą, przyjaźniami.

      Nasza uroczystość przeszła już do historii. Jubileusz to okazja do wspomnień , ale także planów na przyszłość, które mamy nadzieję realizować przez następne dziesięciolecia.

   Jako społeczność szkolna  dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości jubileuszowych za szczere życzenia i pamięć o szkole, nie tylko z okazji jubileuszu.

Składamy serdeczne podziękowania władzom samorządowym, duchownym, sponsorom, absolwentom, rodzicom, a także wszystkim tym, którzy byli zaangażowani w przygotowanie naszego, pięknego święta.

 

 

DZIEŃ PAPIESKI

          Tegoroczny XVII Dzień Papieski  ochodzony był 8 października pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Poprzez Dzień Papieski docieramy do głębi nauczania Papieża Polaka. W naszej szkole 9 października odbył się apel przygotowany przez panią katechetkę Anetę Gałęziewską. Po krótkich rozważaniach nauki Jana Pawła II popartych zdjeciami i filmem, zaśpiewalismy ulubioną pieśń naszego Papieża - "Barkę".

PASOWANIE NA UCZNIA

                26 września pierwszoklasiści dołączyli do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie. Przed zgromadzoną publicznością, wśród której zasiedli, rodzice, nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście, pierwszaki zaprezentowały program artystyczny.

Po złożeniu ślubowania na Sztandar Szkoły Dyrektor szkoły pani Beata Jóźwiak dokonała pasowania na uczniów.

Uroczystość uświetnił wspaniały tort, upominki od starszych kolegów i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Inauguracja roku szkolnego 2017/2018

4 września zabrzmiał pierwszy dzwonek inaugurujący nowy rok szkolny. Rozpoczęliśmy naukę jako osmioklasowa Szkoła Podstawowa z 2 oddziałami przedszkolnymi.

2019-05-13
Wielka mapa Polski
Klasa trzecia bierze udział w akcji organizowanej przez WSiP „Wielka mapa Polski”. Akcja ma na celu wymianę pocztówkową pomiędzy szkołami. Wielka mapa Polski
2019-05-10
Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy
W czwartek 9 maja 2019 r. w Nidzicy odbyły się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy, których organizatorem był Polski Czerwony Krzyż. W zawodach brały udział drużyny obrony cywilnej, szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół podstawowych i gimnazjów. Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy
2019-05-08
"Kocham śpiewać polskie piosenki"
tworzenie stron webon.pl